Jak zabránit růstu vegetace ve spárách a jak betonovou dlažbu čistit?

15. 12. 2023

Betonová dlažba dotváří celkový dojem z vašeho exteriéru. I přes její perfektní vlastnosti může docházet k nežádoucímu znečištění. Proto je nezbytné dlažbě poskytnout pravidelnou péči a ochranu. Zámková či jiná betonová dlažba může začít prorůstat plevelem nebo může docházet k jejímu znečištění vnějšími vlivy či také mastnotou nebo skvrnami od oleje. Ať už jde o jakékoli vlivy, ukážeme vám, jak efektivně čistit betonovou dlažbu a jak na prevenci prorůstání vegetace.

 

Jak předcházet prorůstání vegetace?

  1. Čištění spár dlažbyZvolte správné materiály

Při dláždění povrchu dbejte na výběr správného materiálu. Zabránit prorůstání plevele mohou kvalitní spárovací hmoty. Doporučujeme křemičitý písek s vysokým obsahem SiO2 (ideálně 95% a více) nebo kombinaci křemičitého písku s pryskyřičným pojivem. Takové materiály vám pomohou udržet dlažbu v bezvadném stavu a odolné vůči růstu rostlin.

  1. Dbejte na odvodnění dlažby

Ujistěte se, že vaše dlažba je dobře odvodněná ze všech strany, aby nedošlo k hromadění vlhkosti, která by mohla podporovat prorůstání mechu či jiných rostlin.

  1. Pravidelná péče je důležitá

Nezbytnou součástí péče o dlažbu je její pravidelné čištění a impregnace. To vám pomůže chránit povrch před nečistotami a zachová si svůj prvotřídní vzhled na delší dobu.

 

Jak se zbavit nečistot ve spárách?

Aby vaše dlažba vypadala stále jako nová, je zapotřebí čištění provádět pravidelně. Skvrny vzniklé okolními vlivy (prach, hlína, listí) je možné odstranit pomocí vysokotlakého čističe neboli vapky. Pokud byste měli s odstraněním nečistot problém, můžete využít běžné ekologicky odbouratelné saponáty. V případě silného organického znečištění doporučujeme využít venkovní čistič WEISS ONEX. Pro dlažbu zasaženou mastnotou či olejovými skvrnami pak doporučujeme speciální čisticí pastu WEISS EXTRA KT od společnosti Floorcolor s.r.o.

Pro čištění betonové dlažby nedoporučujeme používat rotační trysku, aby nedošlo k poškození povrchu. Vždy používejte prostředek na mýdlové bázi! Vyvarujte se použití přípravků obsahující kyseliny a k čištění zámkové dlažby nepoužívejte ani prostředky na mytí nádobí. Dejte také pozor na druh dlažby. Vždy si pečlivě prostudujte technický list, některé dlažby totiž nemusí být dostatečně odolné.

Impregnace venkovní dlažby pro dlouhodobou ochranu

Chcete, aby vaše betonová dlažba zůstala dlouhodobě jako nová? Pro oslnivý vzhled a jednoduchou údržbu je impregnace nezbytností. Aplikujte například Ditonguard, který zachovává původní vzhled. Nebo použijte Sikafloor ProSeal a ukažte barvy vaší dlažby v plné kráse.

Impregnace nejen že brání usazování nečistot, ale také zastavuje růst nepříjemné vegetace, zejména mechu a tvorbě vápenných výkvětů. Vaše dlažba tak vydrží v prvotřídní podobě po mnoho let.