Jak položit betonovou dlažbu

8. 4. 2024

Přemýšlíte nad rekonstrukcí vaší terasy, chodníku nebo příjezdové cesty? Betonová dlažba je skvělou volbou díky své odolnosti, estetice a široké škále barev. V tomto článku vám ukážeme, jak položit betonovou dlažbu, a představíme vám i doporučené produkty, které vašemu projektu dodají na jedinečnosti a kvalitě.

Plánování a příprava podkladu

  • Ještě před nákupem je nejdůležitější výběr správného typu betonové dlažby v závislosti na budoucím zatížení – zda se jedná o pochozí plochy, pojezdy do 3,5 tuny, či nad 3,5 tuny. 
  • Před samotnou pokládkou si vše správně naplánujte a precizně připravte podklad
  • Pro pojezdové a parkovací plochy doporučujeme dlažby KOMBI AQUA ve variantách MARMO a INTENSO pro jejich vysokou odolnost a přírodní vzhled.
betonová dlažba diton

Skladba podloží pro venkovní betonovou dlažbu

Správná skladba podloží je zásadní podmínkou pro dlouhou životnost betonové dlažby. Podloží by mělo zahrnovat odvodňovací vrstvu z hrubého písku nebo štěrku, na kterou se položí stabilizační vrstva z jemnějšího materiálu, například drceného kameniva frakce 4 – 8 mm.

Pokud chcete mít stabilní betonovou dlažbu pojezdovou, kde po ní budou jezdit auta, je důležité, aby pod dlažbou byly předepsané vrstvy odpovídajících frakcí kameniva. Jak moc silná vrstva má být, záleží na tom, jak moc těžká vozidla po dlažbě budou jezdit.

Pokládka betonové dlažby

Po přípravě podkladu přichází na řadu samotná pokládka. Dlaždice pečlivě pokládejte na připravené lože a ujistěte se, že jsou všechny v předepsaném sklonu a tvoří rovnou plochu. Pro dosažení profesionálního vzhledu a funkčnosti doporučujeme pro plochy kolem bazénu či na terasu betonovou dlažbu KOMBI od firmy DITON. 

K výběru je hned několik barevných povrchů. Pro pojezdové a parkovací plochy pak můžete použít KOMBI AQUA, která disponuje širokou spárou. Tato spára usnadňuje průsak dešťové vody do podloží a nabízí prostor pro pěstování trávníku. Výsledkem jsou nádherné zpevněné plochy protkané a zdůrazněné zeleným pažitem.

Tato dlažba má vynikající odvodňovací schopnosti, protože disponuje širokou spárou, která usnadňuje odvod srážkové vody do podloží, a navíc umožňuje ozelenění plochy travním porostem.

Finální úpravy

Poté, co položíte dlažbu, je důležité provést finální úpravy, mezi které patří vyplnění spár pískem. Vyspárování zamezí pohybu dlaždic a podpoří odvodnění. Nezapomeňte pak dlažbu důkladně vyčistit a v případě potřeby aplikovat ochranné prostředky. Impregnace chrání povrch před hloubkovým znečištěním, usnadňuje očistu povrchu dlaždic a zlepšuje celkový vzhled plochy.

Doporučené výrobky pro betonovou dlažbu od DITONU

Pro váš projekt doporučujeme tyto produkty:

  • KOMBI 6 – Ideální pro pochozí plochy a terasy, kde se požaduje kombinace estetiky a funkčnosti. Netradičně spojují funkce dlažby skladebné a vegetační.
  • KOMBI AQUA – Perfektní volba pro oblasti vyžadující vynikající odvodnění, jako jsou pojezdové a parkovací plochy. Po vyplnění meziprostor substrátem a osetí travním semenem vznikne zelená zpevněná plocha. KOMBI AQUA je ekologickým řešením pro soukromý i veřejný prostor.

Navzájem můžete obě dlažby příhodně kombinovat díky stejným odstínům MARMO, LATTE nebo INTENSO.

Položit betonovou dlažbu si vyžaduje pečlivou přípravu a dodržování pracovních postupů, ale výsledek stojí za to. Díky správně zvolené venkovní betonové dlažbě bude váš prostor nejen krásný, ale i funkční a odolný.