České chaty snů: Proměna roubenky Labská

3. 4. 2023

V novém díle pořadu České chaty snů se architekti vydali k tradiční roubené chalupě zasazené do srdce malebné krajiny Krkonošského národního parku, v části, která nese místní pojmenování Labská.

Při proměně této skryté perly z první poloviny dvacátého století architekti zachovali nezapomenutelný tradiční duch chalupy a vytvořili tak ještě příjemnější atmosféru. Na úpravu exteriéru využili hned několik výrobků DITON – zdicí cihlu HISTORY, schodišťový blok NATUR PATINA a velký ŽLAB.

Zdící cihly HISTORY | DITON

Nestárnoucí klasika v podobě zdicí cihly

Pro rekonstrukci venkovního posezení u chalupy architekti využili betonový konstrukční prvek, který evokuje pocit, jako byste byli obklopeni skutečnými cihlami. Velmi autentický moderní materiál dokonale spojuje minulost s budoucností, což dodává této roubence ještě větší šarm a kouzlo. Červená barva zdicí cihly HISTORY společně s uměle ostřeným povrchem u chalupy krásně vynikne. Kromě červené barvy můžete vybírat také přírodní, okrovou, tampico, giralda a mnoho dalších odstínů.

TIP: K zajištění delší životnosti, dosažení vyšších užitných vlastností, zvýraznění barevnosti a lepší údržby doporučujeme ošetřit prvky ochranným (impregnačním/hydrofobizačním) nátěrem.

Pro odtok povrchové vody byl okolo posezení použitý ŽLAB VELKÝ I., který díky hloubce 78 mm zabraňuje vymílání příkopů. Při jeho pokládce hraje důležitou roli příprava podkladového štěrkového nebo betonového lože. Klade se na sraz s minimální spárou, která se již nevyplňuje.

Kvalitní imitace starých pražců od DITONU

S betonovou imitací dřeva v rustikálním stylu vypadá schodiště jako klenot pravého řemeslného umění. Každý blok BLOK NATUR PATINA má hrubší reliéfní povrch, který dokonale napodobuje přírodní dřevo a dodává mu to správné přírodní kouzlo. Navíc, s vysokou pevností a mrazuvzdorností, je toto schodiště odolné proti působení vody a zaručuje jeho dlouhodobou životnost. Můžete si tak být jistí, že schodiště bude sloužit vaší rodině až do následujících generací, zatímco dodá vašemu exteriéru šmrnc.

Schodišťový blok NATUR PATINA | DITON

Doporučujeme dodržovat správný postup pokládky, aby vám schody vydržely co nejdéle:

  1. Uložení do štěrkového lože nebo nalepení pomocí flexibilního cementového lepidla.
  2. Jednotlivé bloky instalujte od nejspodnějšího prvku směrem nahoru.
  3. Dbejte, aby nášlapná plocha schodišťových stupňů byla ve vodorovné poloze.

    Více na: https://www.diton.cz/eriupwofjalw/uploads/2023/04/02/78-tl_schodistove_prvky-3.pdf

Podívejte se na video z proměny kouzelné roubenky v Krkonoších

Nezapomeňte koukat také na další díl pořadu České chaty snů v pátek 7. 4. 2023 ve 22 hod. na Primě, kde se můžete inspirovat další skvělou proměnou chaty Březové.