Deutsch Slovensky
Kalkulačka dlažeb Kalkulačka plotů Objednávka on-line
Hledat na webu
Menu

Zatravňovací tvárnice a výhody jejich využití na vaší zahradě

23. 7. 2014

Zatravňovací dlažba zpevní váš pozemek i svah a přitom zachová jeho zelený ráz.

Potřebujete zpevnit příjezdovou cestu k vašemu domovu, vybudovat pevný podklad pro zahradní nábytek, zpevnit svah nebo vytvořit stání pro váš automobil, a přitom zachovat zelenou travnatou plochu? V tom případě jsou pro vás naprosto ideálním řešením zatravňovací tvárnice, které si získávají na stále větší oblibě a předstihly tolik oblíbenou zámkovou dlažbu.

Proč použít zatravňovací dlažbu?

Zatravňovací dlažba je skvělým řešením pro doplnění designu vaší zahrady, aniž byste porušili její zelenou tvář. Díky tomu, že nepokrývá celou plochu, prorůstá jejími otvory téměř z poloviny trávník, který při správné pokládce tvárnic a důkladném zatravnění může betonovou plochu dokonce zcela zarůst.

Své využití najde zatravňovací dlažba i na nerovném terénu, může být použita i pro účely drenáže, jelikož na místech, kde je položena, se lépe vsakuje voda do země. Hodí se všude tam, kde potřebujete zpevnit nebo přizpůsobit příjezdové cesty či plochy například pro zahradní nábytek, nebo zpevnit svahy. Speciálně pro zpevnění svahů je doporučována dlažba Tercia, jež byla navržena pro vodní inženýrské stavby.

Výhody zatravňovacích dlaždic

Kromě zachování přírodního vzhledu a zpevnění půdy je také mrazuvzdorná a zlepšuje vsáknutí vody do půdy. Navíc odolává i ultrafialovému záření, povětrnostním podmínkám a nepraská. Další výhodou je nejen snadné položení, ale i jednoduché rozebrání v případě, že potřebujete v místě pokládky provést například výkopové práce. Dále je zatravňovací dlažba velmi pevná a odolná vůči oděrům a chemikáliím. Oproti zámkové dlažbě mají pak zatravňovací dlaždice tu výhodu, že i když dojde k jejich částečnému poškození, není toto většinou díky porostu trávou vidět.

Kam zatravňovací dlažbu nepoužívat?

Zatravňovací dlaždice nejsou ideální na místa, kde se předpokládá častý pohyb osob. Problematické mohou být například pro lidi o francouzských holích, pro ženy nosící podpatky nebo osoby pohybující se na invalidním vozíčku.

Údržba zatravňovací dlažby

Díky vysoké odolnosti materiálu, ze kterého jsou betonové dlaždice vyrobeny, nepotřebují žádnou zvláštní údržbu. V kombinaci například s mokrým listím nebo pylem může dojít ke změně zabarvení, to ale následně působením deště nebo sněhu zmizí. Hůře odstranitelné jsou pak chemické skvrny, například od motoristického oleje. Ty je pak nutné odstranit za pomoci speciálních čisticích prostředků.

Pokládka dlažby

Pokládku zatravňovacích dlaždic můžete svěřit profesionálovi, nebo se do ní pustit sami, pokud jste alespoň trochu zruční. V první řadě je třeba vyznačit si plochu, kam budete umisťovat zatravňovací panely, následovat bude odebrání hlíny a příprava podlaží. Standardní podloží je v hloubce 20 až 30 centimetrů. Po vyrovnání se na něj naveze deseti až 20 centimetrová vrstva štěrku s pískem a zhutní se. Následně se musí celá vrstva vyspádovat a pak ve směru proti spádu začnete s pokládkou.

Zatravňovací dlažba je ideálním řešením pro všechny, kteří chtějí zpevnit svůj terén a přitom zachovat jeho zelený ráz. Díky snadné údržbě a jednoduché pokládce je velmi oblíbená, zároveň však vyhovuje i potřebám náročných zákazníků.