Deutsch Slovensky
Menu

Videonávod: Čištění betonových výrobků

26. 7. 2013

Zámková dlažba, betonové tvárnice i další výrobky z betonu sice mají dlouhou trvanlivost a jsou velmi odolné vůči povětrnostním podmínkám, ale jeden problém přeci jen budete muset řešit – časem se zašpiní a ztratí svůj původní lesk a krásný vzhled. V článku se podíváme na rozdílný původ nečistot a nastíníme také dvě vhodné metody čištění.

Druhy znečištění

Existuje celá řada nečistot, které mohou změnit barevnost betonových povrchů:
  • vedlejší produkty stavební činnosti – silikátové prachy, omítky, tmely atd.
  • jílový prach zvířený při zahradních pracích
  • vyplavované nečistoty z vyvýšených záhonů
  • dlažba zachycuje nečistoty z obuvi, tlapek domácích zvířat i pneumatik
  • olejnaté a cukernaté produkty (nejvážnější forma znečištění, zejména skvrny od ropných produktů)

Jak nečistoty odstraňovat?

Nejprve se ujistěte, že je konstrukce řádně odvodněná (nesmí se v ní hromadit znečištěná voda). Velkou pomocí při udržování betonových výrobků je hydrofobní impregnace, protože pak lze efektivně čistit pouze vodou a impregnace navíc brání i dalšímu nešvaru – vegetaci ve spárách.
Chemické čištění nabízí konkrétní přípravky bojující s konkrétními nečistotami. Na zídkách a zámkových dlažbách mohou například vznikat železité výkvěty, zejména u betonu dlouhodobě vystaveného velkému objemu vlhkosti. Proti železitým výkvětům vám pomůže kyselina šťavelová (kterou byste však marně aplikovali například na vápenné výkvěty).
Vodní čištění funguje na bázi vysokotlakého čističe, kterým zblízka důkladně omýváte povrch i spáry. Je potřeba opakovat několikrát do roka a na dlaždice v blízkosti ovocných stromů je vhodné přidat do roztoku i trochu saponátu (pro lepší odstranění skvrn ze sladké ovocné šťávy). Na praktickou ukázku se podívejte ve videu níže: