Deutsch Slovensky
Menu

Co je ztracené bednění a kde ho můžete využít?

28. 11. 2014

Ztracené bednění neboli šalovací tvárnice jsou tvárnice vyráběné z vibrolisovaného betonu, které jsou opatřené vnitřní dutinou pro následné zalití betonovou směsí měkké konzistence. Jejich využití naleznete jak při stavbách, tak rekonstrukcích a značně vám usnadní práci, jelikož výstavba ztraceného bednění je poměrně rychlá a dosáhnete s ní velmi pevné konstrukce.

Všestranné využití

Využití ztraceného bednění je opravdu mnohostranné. Betonové tvarovky můžete použít jak pro konstrukce nosné (základy, základové stěny, opěrné stěny, nosné stěny), tak i pro konstrukce „nenosné“, jako jsou ploty a dělící stěny. Betonové tvárnice ztraceného bednění však využijete i při budování jímek, bazénů, sklepů a dalších zděných konstrukcí.

Tradice i trvanlivost

Ztracené bednění je ceněno především díky tomu, že je k jeho výrobě používán tradiční materiál, který je ekologicky šetrný a energeticky nenáročný. Betonové tvárnice mají vysokou pevnost, trvanlivost (mrazuvzdornost), výborné akustické vlastnosti a při dobře navržené skladbě tepelného izolantu a betonové šalovací tvárnice mají i výborné tepelně izolační vlastnosti v závislosti na jejich akumulačních schopnostech.

Určitou nevýhodu ztraceného bednění pak představuje malý prostup vodních par a delší doba potřebná k vysychání stavby.

Na sucho či na lepidlo

Podle konkrétního místa použití je možné pokládat tvárnice ztraceného bednění buď na sucho, nebo na flexibilní mrazuvzdorné lepidlo. Pokud se betonová tvarovka pokládá na sucho, dochází k zmonolitnění vylitím betonovou směsí a použitím ocelové výztuže, která se klade v horizontálním a vertikálním směru.