Deutsch Slovensky
Menu

Čištění betonových výrobků

29. 11. 2013

Beton spolehlivě odolává zubu času i rozmarům počasí. Ani betonové dlažby či zídky se však neubrání prachobyčejnému zašpinění, které může vézt ke změně barvy a může zkazit celkový estetický dojem. Video demonstruje, jak správně provádět mechanické čištění vysokotlakou hadicí.

Vznik zašpinění

Hlavním viníkem špinivosti je přirozená vlastnost betonu – nasákavost. Ta je ovšem technologií AQUASTOP! značně omezena.  Bez této technologie tekuté látky (voda, olej, malta,…) pronikají hluboko do materiálu a časem se sice vypaří, ale nechají za sebou mikroskopické částice nečistot. Mezi jejich nejčastější druhy patří:

  • silikátové hmoty, malty a další stavební materiály
  • jílovité částice z hlíny (i např. nachytané na psích tlapách či obuvi)
  • cukernaté roztoky (šťáva z popadaného ovoce pod stromy)
  • chemické skvrny (například po hubení plevele ve spárách)

U maloformátových dlažeb bývá často jednodušší (a levnější) postiženou část zkrátka vyjmout a nahradit nějakou jinou. Existuje také několik ochranných opatření, která se zanášením špíny efektivně bojují.

Ošetření od výrobce DITON s.r.o.

Aquastop!

Dlažba může být ovšem ošetřena již od výrobce. Kupříkladu  společnost DITON, impregnuje své výrobky technologií AQUASTOP!, kdy se dávkuje plastifikátor přímo do míchacího zařízení, ve kterém se beton připravuje. Tím je látka obsažena přímo v betonovém výrobku, nikoliv jen na povrchu. Po impregnaci, která zabraňuje nasákavosti betonu, se na dlažbě hůře daří udržet nečistotám, mechům, žvýkačkám, jemnému prachu a podobně.

Ekoaktiv

Povrchová úprava EKOAKTIV dodávaná na dlažbu, či ostatní výrobky na přání zákazníka. Tato látka má samočistící efekt fungující na základě fotokatalýzy. Kdy sluneční energie rozkládá nečistoty na povrchu dlažby pomocí oxidu titaničitého. Nečistoty, prachy, saze se rozloží a následný déšť je z dlažby spláchne.

Druhy zašpinění a jak je odstranit

1. Barvy: v ideálním případě postižený kus prostě vyměňte, jinak můžete zkusit horkovzdušnou pistoli nebo silné louhy.

2. Mechy, řasy: pro nově pořizované výrobky je rozhodně výhodnější myslet na správný podklad a/nebo impregnaci. Pokud však potřebujete udržovat beton staršího data, můžete se dát cestou čištění mechanického (vysokotlaková hadice) nebo chemického (zde dávejte pozor, aby vám přípravek kromě odstranění plevele také neušpinil beton kvůli nevhodnému složení).

3. Skvrny od ovoce: jedna z nejlehčích forem ušpinění, k odstranění stačí jen silný tlak vody a saponát.

4. Vápenné výkvěty: vznikají díky špatnému odvodnění nebo nevhodné maltě. Zbavíte se jich chemickými prostředky používajícími vhodnou kyselinu, která výkvět jednoduše rozpustí.

5. Železité výkvěty a rezavé skvrny: je za ně opět zodpovědná příliš vysoká úroveň vlhkosti. Jsou mnohem odolnější, ale odstranitelné – poradí si s nimi například kyselina šťavelová.

6. Oleje, tuky: skvrny od olejů a tuků na rostlinné bázi časem zmizí samy, minerální lze bohužel opět jen velmi těžko odstranit (jednou z možností je průmyslové odmašťovadlo v kombinaci s tlakovou hadicí). Nejlepším řešením je postiženou oblast ihned ošetřit savým materiálem a omezit tak škody na minimum anebo vyměnit poškozenou část.

7. Žvýkačky: změkčete je párou (nebo naopak zkřehněte oxidem uhličitým) a pak nastupuje obyčejné škrábání dlátem.

8. Exhalace: nečistoty z výfukových plynů spolehlivě odstraní silný proud vody společně se saponátem.

9. Stopy po pneumatikách: notoricky známé černé skvrny jsou v podstatě uhlík (neboli saze). Odstraníte je mechanicky využitím vysokotlakové hadice, bývá efektivní přidat do vody také trochu saponátu.

10. Malta: velmi závisí na jejím složení. Pokud jsou v ní umělé pryskyřice, se skvrnou se smiřte nebo postiženou oblast rovnou vyměňte. Skvrny od malty bez umělých pryskyřic lze eliminovat stejně jako vápenné výkvěty (tzn. rozpustit odpovídající kyselinou).

11. Asfalt: po rozlití ho nechte ztvrdnout a pak ho mechanicky oškrábejte.

Závěrem

Údržba betonových výrobků je pravidelná záležitost (i pokud je použitá impregnace).